Ce a scris UEFA, după ce România a pierdut cu Austria și a rămas cu 2% șanse la calificarea directă

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat duminică, 08 iunie 2025, ora 09:24,
UEFA
UEFA

 

După meci, pe site-ul UEFA a apărut o scurtă cronică despre cele întâmplate la Viena, iar remarcatorul forului european a fost Horațiu Moldovan, care i-a luat locul lui Florin Niță în primul 11 și s-a descurcat onorabil.

„Austria a început campania din Grupa H cu o victorie la Viena. Moldovan i-a respins un șut din apropiere lui Baumgartner, iar apoi a apărat și șutul lui Schmid, dar portarul român n-a mai avut replică pentru voleul năprasnic al lui Gregoritsch, venit chiar înainte de pauză.

Șutul deviat al lui Sabitzer le-a dublat avantajul austriecilor după o oră de joc. A fost nevoie de o paradă superbă cu o singură mână la o altă execuție deviată, a lui Șut, iar lovitura de cap a lui Tănase a venit prea târziu pentru România”.