Ce locuri vor ocupa Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Begu, Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse după Australian Open

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 27 ianuarie 2022, ora 18:24,
Simona Halep/Sursa foto: Profimedia Images

Simona Halep a aflat pe ce poziție se va afla în clasamentul WTA după încheierea primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open 2022. Madison Keys a fost eliminată în semifinale de către Ashleigh Barty și nu o mai poate depăși pe Simona Halep.

Astfel, indiferent de rezultatul din finala de la Melbourne, Simona Halep va rămâne pe locul 23 în ierarhie. La începutul competiției, românca era pe locul 15. Simona Halep va avea 2.117 de puncte în clasamentul WTA care va fi dat publicității luni dimineață.

În finala de la Australian Open 2022, Ashleigh Barty o va întâlni pe Danielle Collins. Meciul este programat sâmbătă dimineață. Simona Halep a fost învinsă, luni, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, de franţuzoaica Alize Cornet (locul 61 WTA) în optimile de finală ale Australian Open. La începutul lunii, tot în Australia, constănțeanca a câştigat turneul Melbourne Summer Set 1.

Sorana Cîrstea, eliminată tot în optimi, va ocupa locul 32, în urcare 6 poziții. Irina Begu va ocupa poziția 56, în urcare cu 8 locuri, iar Jaqueline Cristian va fi pe 59, în urcare 10 locuri. La rândul ei, Elena-Gabriela Ruse va ocupa locul 62, în urcare 10 poziții.