CFR Cluj, învinsă de Jablonec, la debutul în grupele Conference League

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 16 septembrie 2021, ora 23:54,
JABLONEC – CFR CLUJ

CFR Cluj a debutat cu stângul în Grupa D a Conference League. Campioana României a fost învinsă, în deplasare, de echipa cehă Jablonec, cu 1-0, într-un meci disputat joi seară, în a treia competiție continentală intercluburi.

Prima ocazie de gol a partidei a avut loc în minutul 19. Omrani a trimis peste poartă din lovitură liberă. Gazdele au replicat un minut mai târziu, când Pilar a șutat cu pământul de la marginea careului, dar Bălgrădean a respins.

Portarul CFR-ului a mai avut o intervenție excelentă, după două minute. Până la pauză, Omrani l-a pus la încercare pe portarul advers.

În minutul 49, Bălgrădean a ieșit greșit la o centrare, Camora a respins mingea cu mâna, iar arbitrul central albanez i-a acordat cartonașul roșu fundașului, iar Jablonec a beneficiat de penalty. Pilar a transformat de la „punctul cu var”.

CFR a ratat o ocazie imensă în minutul 65. Bordeianu a centrat în careu, Bouhenna a trimis din prima, dar portarul cehilor a avut un reflex de zile mari.

La ultima fază a meciului, Ionuț Costache nu a găsit cadrul porții, cu un șut din șapte metri, iar Jablonec s-a impus cu 1-0.

Au evoluat echipele

Jablonec: Honus – Holik, Kubista, Zeleny, Krob – Plestil (Martinec ’77), Houska (Vanicek ’88), Povazanec, Kratochvil (Hubschman ‘90+4), Pilar (Malinsky ’76) – Dolezal (Nespor ’76). Antrenor: Petr Rada.

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Burcă, Cestor, Camora – Deac (Boateng ’61), Bordeianu, Culio (Bouhenna ’56) – Omrani, Debeljuh (Păun ’80), Petrila (Costache ’61). Antrenor: Dan Petrescu.

În celălalt meci al grupei, Randers și AZ Alkmaar au remizat, scor 2-2. Etapa a doua a competiției programează, la 30 septembrie, meciurile CFR Cluj – Randers şi AZ Alkmaar – Jablonec.

realitateafotbal1-0jablonecconference leaguecfr cluj