VIDEO | Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău, cei mai buni de la Galatasaray, în meciul cu Lazio. Autogol antologic

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 16 septembrie 2021, ora 23:29,
OLIMPIU MORUȚAN

Galatasaray a învins-o, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Lazio Roma, în prima etapă a Grupei E a Ligii Europa.

În minutul 67, portarul albanez Thomas Strakosha a scăpat mingea în propria poartă. La formația turcă, Alexandru Cicâldău a evoluat până în minutul 90, iar Olimpiu Moruţan a jucat până în minutul 85. Ştefan Radu a fost rezervă la echipa italiană.

În minutul 23, Moruțan a șutat puternic, de la marginea careului, dar mingea a lovit transversala.

Fostul jucător de la FCSB a avut o contribuție și la autogolul celor de la Lazio. Moruțan a centrat în careu, Lazzari a încercat să respingă, dar mingea s-a dus spre propria poartă, iar portarul a scăpat balonul.

Alexandru Cicâldău a avut și el o prestație bună.

Site-ul tuttomercatoweb.com a acordat cele mai mari note (6,5) către Moruțan, Cicâldău și Kerem Akturkoglu, de la Galatasaray.

Românul a fost capabil să pună o presiune constantă asupra întregii apărări a lui Lazio. Prima dată a lovit bara transversală a lui Strakosha, care era bătut, iar apoi a pus mingea în careu la faza în care portarul biancocelestilor a făcut eroarea decisivă„, au scris jurnaliștii italieni despre Moruțan.

Are capacitatea de a fi mereu găsit la locul și momentul potrivit. I-a lipsit doar golul pentru o prestație extraordinară, dar Strakosha a fost cel care s-a opus, iar apoi i-au lipsit câțiva centimetri„, au scris aceștia despre Cicâldău.