CFR Cluj, la prima victorie după trei meciuri oficiale! CS Mioveni rămâne fără punct în Superligă

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 31 iulie 2022, ora 08:39,
Gabriel Debeljuh

Campioana CFR Cluj a învins CS Mioveni cu 4-2 (3-1), pe teren propriu, în Etapa a 3-a a Superligii de fotbal, meciul fiind întrerupt 30 de minute din cauza stingerii nocturnei.

CFR Cluj risca să piardă meciul cu 0-3 la „masa verde” din cauza stingerii nocturnei

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 7, prin Bogdan Rusu, dar campioana a revenit în finalul primei reprize şi a punctat de trei ori, prin Gabriel Debeljuh (34, 38) şi Ciprian Deac (45, penalty), Debeljuh lovind bara în minutul 14.

CS Mioveni a înscris al doilea său gol prin acelaşi Rusu (60), iar la scurt timpul (minutul 63) jocul a fost întrerupt din cauza stingerii nocturnei.

După circa o jumătate de oră, timp în care echipele au fost trimise la cabine, defecţiunea a fost remediată şi jocul s-a reluat. CFR Cluj risca pierderea meciului la „masa verde” cu 0-3 dacă nocturna nu s-ar fi aprins în 60 de minute de la momentul stingerii.

CFR Cluj a mai marcat o dată, prin Ovidiu Hoban (72), cu un şut deviat din afara careului. Campioana, venea după două meciuri fără victorie, eşec la Craiova cu FC U Craiova, şi egal în Andorra cu Inter d’Escaldes. CS Mioveni rămâne fără punct câştigat în acest campionat.

La gazde a debutat portarul italian Simone Scuffet.