CFR Cluj și-a aflat următoarea adversară din preliminariile Champions League. Ardelenii au de luat o revanșă

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 28 iulie 2021, ora 23:25,
cfr cluj young boys

Echipa elvețiană Young Boys Berna va fi următoarea adversară a CFR-ului, în turul trei preliminar al Champions League. Young Boys a trecut în turul doi preliminar de formația slovacă Slovan Bratislava, scor 3-2. În tur a fost 0-0.

Golurile au fost marcate de: Siebatcheu (10-penalty), Garcia (24), Aebischer (49), respective de Kanga (60-autogol) și Henty (62). În minutul 21, Slovan a ratat un penalty, prin Ratao. Meciurile vor avea loc la 3/4 august, la Cluj-Napoca, şi la 10 august.

CFR Cluj s-a mai întâlnit cu Young Boys Berna în sezonul trecut al Europa League, în faza grupelor. În Gruia, scorul a fost 1-1. La Berna, clujenii au condus cu 1-0 din minutul 84. În prelungiri, elvețienii au întors scorul.

CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Ardelenii au învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Lincoln din Gribraltar, în manşa a doua a turului secund. În meciul tur, campioana României s-a impus cu 2-1. În urma acestei calificări, CFR Cluj are prezenţa asigurată în faza grupelor Conference League.