VIDEO | CFR face pasul în turul trei preliminar al Champions League! Victorie și în returul contra campioanei din Gibraltar

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 28 iulie 2021, ora 22:21,
CFR Cluj – Lincoln 2-0

După 2-1 în prima manșă din urmă cu o săptămână, clujenii s-au impus cu 2-0 în revanșa disputată pe arena Constantin Rădulescu.

Gazdele au reușit câte un gol pe repriză în duelul care le-a asigurat măcar prezența în grupele Conference League. Cestor a punctat în prima parte, apoi Sigurjohnsson a reulit o bijuterie de gol din lovitură liberă în minutul 58. Șapte schimbări a făcut Șumudică în primul său 11 față de partida cu Academica Clinceni din ultima etapă jucată în Liga 1. Ardelenii nu au avut chiar un meci la discreție în Gruia. Oaspeții au pus de câteva ori în pericol poarta lui Arlauskis atunci când diferența pe tabelă era una minimă.

CFR Cluj ajunge în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, acolo unde o va întâlni pe Young Boys Berna, echipa pe care a avut-o ca adversară stagiunea precedentă în grupele Europa League. E deja celebră partida din Elveția, atunci când alb-vișiniii au ratat prezența în 16-imie în minutele de prelungire. Cele două manșe vor avea loc pe 3/4 august(turul) și 10/11 august(returul). Dacă vor trece de elvețieni, oamenii lui Șumudică vor ajunge minimum în grupele Europa League, altfel, în cazul înfrângerii, vor trebui să dispute un play-off pentru a ajunge în aceeași fază.