CFR Cluj, un nou eșec în Europa! Liderul Ligii 1, sigur de ultimul loc în grupa de Conference League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 noiembrie 2021, ora 00:52,
Randers – CFR Cluj, sursa foto: Randers/Facebook

CFR Cluj a pierdut în deplasare cu Randers, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul cinci din grupele Conference League.

Golurile au fost marcate de Kamara, în minutul 68, și Piesinger, în minutul 76, pentru danezi, respectiv Deac, în minutul 72, pentru campioana Roimâniei.

Primele zece minute au adus o bară în contul ardelenilor. O centrare din banda stângă a lui Camora a fost deviată în bara transversală.

În partea secundă au venit și golurile. Ocazia lui Tibbling, care a ratat singur cu Bălgrădean a anunțat golul danezilor.

În minutul 68, Randers a deschis scorul. În urma unui corner, Camora a respins greșit, iar Kamara, abia intrat pe teren, a trimis fără emoții mingea în poarta clujenilor.

Totuși, bucuria gazdelor nu a durat mult pentru că, la câteva minute distanță, Deac a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare din flancul drept a lui Susic.

Peste alte patru minute, Randers a revenit în avantaj. Piesinger a înscris dintr-o lovitură liberă bătută de la aproximativ 30 de metri.

În cele din urmă, Randers s-a impus cu 2-1 și urcă pe locul doi, cu șapte puncte. De partea cealaltă, CFR Cluj rămâne pe ultimul loc în Grupa D, cu un singur punct, și fără nicio șansă de a se califica în primăvara europeană.

Mai mult, campioana României va încheia pe ultima poziție grupa, deoarece Jablonec, locul trei a remizat cu AZ Alkmaar, scor 1-1, și a făcut șase puncte. Olandezii sunt lideri cu 11 puncte.