VIDEO | CFR, păzea! Serie impresionantă pentru CSU Craiova, victorioasă și contra Chindiei, la Ploiești

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 octombrie 2021, ora 22:23,
Andrei Ivan, sursa foto: ProSport

CSU Craiova a câștigat meciul cu Chindia Târgoviște, scor 1-0, la Ploiești, în etapa cu numărul 13 din Liga 1.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Andrei Ivan, în minutul 73.

Partida a debutat abrupt. Oltenii au primit un penalty la un duel între Ivan și Celea. Nistor însă nu a transformat lovitura de la 11 metri.

Până la pauză, oaspeții au încercat să deschidă scorul, prin Căpățână și Koljic, dar fără rezultat.

În startul părții secunde, Chindia a replicat prin Popadiuc, al cărui șut a fost deviat în corner.

Reușita care a consemnat câștigătoarea a venit în minutul 73, atunci când Ivan a reluat cu capul, din a doua încercare, o centrare venită de la Markovic.

Cea mai bună replică a gazdelor de a scoate ceva din meci a fost în minutul 83, atunci când Matiș a nimerit bara, din afara careului.

Odată cu acest succes, formația pregătită de Reghecampf a ajuns la a patra victorie consecutivă în Liga 1 și ocupă poziția a doua, cu 25 de puncte, după 13 etape. Lider este CFR Cluj, cu 30 de puncte, cu 12 meciuri jucate, dar care a pierdut două jocuri în ultimele cinci runde.

De partea cealaltă, Chindia este pe locul al zecelea, cu 14 puncte strânse.

Echipele de start:

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Al. Iacob, Martac – Neguț, Dulca, Popadiuc, Corbu – M. Șerban – D. Florea; Rezerve: D. Moldovan, Jipa, Atanase, A. Șerban, Roumpoulakou, Matiș, G. Stancu, Ad. Stoian; Antrenor: Emil Săndoi

CSU Craiova: Pigliacelli – Căpățînă, Găman, Screciu, Bancu – Roguljic, Nistor, Houri – Cîmpanu, Koljic, Ivan; Rezerve: Lazar, Vătăjelu, M. Constantin, Bălașa, Baiaram, Markovic, Fedele, Al. Crețu, Gustavo; Antrenor: Laurențiu Reghecampf