Chelsea a remizat pe teren propriu cu Manchester United în Premier League! Oaspeții au egalat în minutul 90+4

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 23:01,
Casemiro a marcat primul gol pentru Manchester United, el semnând cu „diavolii” pe 19 august

Etapa a 12-a din Premier League a programat un meci de gală, între Chelsea și Manchester United.

Golurile din meciul Chelsea – Manchester United au fost marcate în minutele 87 și 90+4

Scorul final a fost 1-1, golurile fiind marcate de Jorginho, pentru gazde, în minuyul 87, din penalty, respectiv, de Casemiro, în minutul 90+4. În urma acestui rezultat, cele două echipe își păstrează locurile în clasament, 4, respectiv, 5, dar ar putea fi depășite de Newcastle, dacă învinge Tottenham.

Pentru mijlocașul francez Raphael Varane, meciul s-a încheiat în minutul 58, în urma unui contact cu gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang.

Imediat, jucătorul francez a urlat de durere și a căzut pe gazon, ținându-se de genunchiul drept. A fost înlocuit cu Victor Lindelof, dar problema este alta: jucătorul riscă să rateze Campionatul Mondial din Qatar care începe pe 20 noiembrie.

5 absențe de marcă pentru Franța înaintea CM care începe pe 20 noiembrie

Publicația franceză RMC Sport informează că lui Varane i-a fost afectat mușchiul ischiogambier. Altfel spus, are exact aceeași problemă din cauza căreia alt internațional francez, N’Golo Kante, nu a mai jucat din 14 august și va rata CM 2022.

Iar problemele selecționerului Didier Deschamps sunt tot mai mari pe măsură ce se apropie ziua de 9 noiembrie, când trebuie să anunțe lotul pentru competiția din Qatar.

În afara celor doi jucători amintiți mai sus, tehnicianul nu e foarte sigur că se va putea baza pe Paul Pogba, care încă nu a jucat un meci oficial după accidentarea suferită înaintea sezonului.

În plus, portarul Mike Maignan tocmai s-a accidentat la gambă, iar Presnel Kimpembe are probleme cu… mușchii ischiogambieri.