VIDEO | Chin pentru campioana României în Gibraltar! CFR se impune după ce a fost condusă la pauză

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 20 iulie 2021, ora 20:55,
Lincoln-CFR Cluj 1-2. Sursă foto: Pro Sport

Clujenii au câștigat cu 2-1 prima manșă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor.

Însă echipa lui Șumudică a suferit până a reușit să triumfe pe terenul campioanei din țara liliputană. Prima parte le-a aparținut gazdelor. Arlauskis a scos o minge din vinclu la șutul unui adversar apoi a fost învins de Rosa în chiar ultimul minut al actului întâi. Salvatorul CFR-ului a fost Debeljuh cel care a izbutit o dublă în doar 6 minute care a răsturnat situația de pe tabelă.

La primul gol, Debeljuh a primit o centrare ideală de la Sigurjohnsson. Ardelenii câștigă cu 2-1 și iau o opțiune serioasă pentru prezența în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, acolo unde ar putea da peste Young Boys sau Slovan Bratislava. Returul acestei duble manșe are loc săptămâna viitoare, la Cluj. Dacă va bifa această calificare, formația din Gruia va avea asigurată prezența în grupele Conference League.