Cluj-Napoca este fruncea! CFR și “U” merg la braț în sferturile Cupei României

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 07 decembrie 2022, ora 22:30,
“U” Cluj Napoca CFR Cluj

Cele două echipe din Cluj-Napoca, CFR și “U”, s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

CFR Cluj și “U” Cluj-Napoca sunt în sferturile Cupei României, Farul și Rapid au ost eliminate

Grupările ardelene au remizat, 0-0, meciurile jucate în Etapa a 3-a din Grupa C, meciurile cu Farul Constanța și Rapid, terminând pe primele două locuri datorită golaverajului mai bun.

Liderul Superligii, Farul Constanța, a primit vizita campioanei, CFR Cluj, dar a jucat în inferioritate din minutul 3, după eliminarea lui Borza, în urma unui fault dur asupra lui Billong, la o fază petrecută la mijlocul terenului.

Și Rapid a jucat cu un om în minus, în ultimele 11 minute ale partidei de pe Cluj Arena. Vojtus a primit cartonaș roșu după ce i-a aplicat un cot în față lui Vlădoiu.

În urma celor două „remize albe”, CFR Cluj, “U” CLuj-Napoca și Farul au acumulat câte 5p, fiind despărțite de golaveraje: +5, +4, respectiv, +3. Rapid a adunat 4p, fiind urmată de CSC Dumbrăvița, care a învins CSM Alexandria cu 4-0 (Simon 25-p, 72, Toma 42-p, 63).

Clasament Grupa C

Celelalte patru echipe calificate în sferturile Cupei României sunt Sepsi, FC U Craiova 1948 (ambele din Grupa A), FC Hermannstadt și FC Argeș (din Grupa B). Mâine le vom afla pe ultimele două, după partidele din Grupa C.