Clujenii, cu gândul la Florin Tănase! Reacția vedetei de la FCSB

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 aprilie 2021, ora 14:38,
florin tanase

FCSB a remizat pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-1, în runda cu numărul 30, ultima din sezonul regulat al Ligii 1.

Golurile au fost marcate de Florin Tănase, pentru FCSB, în minutul 6, în timp ce pentru Sepsi a punctat Pavol Safranko, în minutul 57.

Căpitanul echipei lui Toni Petrea a făcut din nou un meci bun, iar cu golul care a deschis scorul a ajuns la cota 19 în actuala stagiune din Liga 1. În cel mai bun sezon din carieră, golgheterul FCSB-ului a fost asaltat de oferte, iar pe lista formațiilor care îl doresc este și CFR Cluj.

Tehnicianul Edi Iordănescu nu și-a ascuns dorința de a-l transfera pe atacantul de 26 ani în Gruia. Însă răspunsul lui Florin Tănase a fost unul categoric, cu toate că nu exclude posibilitatea de a lucra cu tehnicianul clujenilor în alte circumstanțe.

Florin Tănase

Nu se pune problema de așa ceva. Eu mai am contract cu FCSB și îmi doresc să plec apoi în străinătate. Îi mulțumesc că mă apreciază, dar în altă parte poate vom putea lucra împreună”, a declarat Florin Tănase după meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe.

Și reacția patronului Gigi Becali a fost una cât se poate de fermă cu privire la ofertele pentru vedeta sa: ”Florin Tănase este un fotbalist exponențial pentru noi în acest moment. Abia după grupele Champions League va pleca Tănase de la FCSB. Vreau să câștigăm campionatul, dar mai apoi vreau să luptăm pentru Champions League și pentru asta am nevoie de o echipă puternică.

Cotat la patru milioane de euro, Florin Tănase a ajuns la FCSB în 2016, echipă pentru care a jucat 180 de meciuri, a marcat 57 de goluri și a pasat decisiv de 32 ori.