Cod roșu la Ploiești! Pe o ploaie torențială,”lupii galbeni” n-au putut trece Dunărea!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 26 septembrie 2020, ora 20:36,
petrolul dunarea

Petrolul Ploiești putea să devină temporar liderul ligii secunde, însă formația lui Viorel Moldovan a fost învinsă de Dunărea Călărași!

”Lupii galbeni” au pierdut meciul de pe teren propriu, scor 0-1. Ciucur a marcat golul victoriei în minutul 83.

În prima repriză, oaspeții nu au contat pe plan ofensiv, iar ploieștenii și-au creat ocazii importante prin Ekollo și Buhăescu, care a lovit bara.

În partea a doua a jocului, Manolache a fost eliminat, în minutul 75, după un fault la Tudoran.

Chiar dacă nu a contat în ofensivă, superioritatea numerică și-a făcut simțită prezența, iar formația din Călărași a dat lovitura în ultimele 10 minute.

Ne pregătim de startul meciului ?️ Dunărea CălărașiIată primul "11" #HaiPetrolul #LupiiGalbeni #PetrolulPloiesti #Ploiesti #Prahova

Publicată de FC Petrolul Ploiesti pe Sâmbătă, 26 septembrie 2020

În urma rezultatului de astăzi, Petrolul a ratat ocazia de a profita de eșecul Rapidului și de a deveni liderul clasamentului în Liga a 2-a.

Prahovenii reușiseră trei victorii consecutive și puteau bifa careul de victorii.

În acest moment, Petrolul se află pe locul 4 în Liga 2, cu 9 puncte, în timp ce Dunărea urcă pe locul 5, tot cu 9 puncte.

„Lupii” au pierdut meciul disputat, în această seară, pe „Ilie Oană”, cu Dunărea Călărași, oaspeții reușind să se impună…