Cornel Dinu, fără scrupule după Dinamo – FC U Craiova 0-0: „Of, ce dor, ce chin, ce jale. Vai de capul lor”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 noiembrie 2021, ora 10:57,
Cornel Dinu
Cornel Dinu

Cornel Dinu a făcut radiografia partidei Dinamo – FC U Craiova, scor 0-0, și a avut un discurs dur la adresa tuturor implicați la meciul disputat pe Ștefan cel Mare.

De la cei doi antrenori, Mircea Rednic și Eugen Trică, la jucători și la arbitraj, nimeni nu a scăpat de comentariile în stilul caracteristic ale ”Procurorului”.

”Of, ce dor, ce chin, ce jale… Vai de capul lor… De fapt, vai de capul nostru că suntem nevoiți să asistăm la așa ceva… Păi Hermannstadt cu Petrolul dinainte, din Liga a doua a fost mult peste chinuiala de pe „Dinamo”…

Jucătorii ăștia aduși de „afară”… că au fost mulți belgieni… vreo trei sunt aduși de Mircea Rednic la Craiova… Huyghebaert, Van Durmen… și Marquet, care n-a jucat… sunt cei mai mulți praf în ochii diletanților care se dau specialiști… Dom’ne, eu după 15-20 de minute am de multe ori niște presimțiri la un meci de fotbal… am fost convins că nu se dă gol…

Pentru că a fost greu de înțeles ceva din așezările celor două echipe. Sorescu a început atacant lateral stânga și a terminat atacant lateral dreapta, Torje a fost în prima repriză undeva în dreapta, după care s-a dus în partea stângă, Radu, o improvizație și de fotbalist, și de ceea ce a încercat să joace… el încearcă, săracu’… a fost băgat fundaș dreapta, deși el cel mai mult zice prezent în partea stângă, că de randament nu poate fi vorba.

Cornel Dinu

M-a surprins faptul că Itu n-a jucat de la început, cum și schimbările, de ambele părți, puteau fi mai inspirate dacă erau de sistem de joc adaptate meciului, decât de schimbare de posturi.

Nu prea mai este nicio discuție la faza aia (n.r. din minutul 81, la intrarea lui Raicea între Radu și Iliev). Pătrunderea lui Raicea, care a intrat bine în meci, a adus un plus ofensiv, a fost periculos, este oprită și de o ținere a lui Radu și de o secerare a lui Iliev. Penalty, punct”, a declarat Cornel Dinu, potrivit fanatik.ro.