Cristi Manea a marcat cu Young Boys, dar degeaba: „Meritam să câştigăm. Mergem acolo şi avem şanse 50/50%”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 04 august 2021, ora 00:16,
CRISTI MANEA

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, marţi, pe teren propriu cu echipa elveţiană Young Boys Berna, în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Gruparea ardeleană a deschis scorul prin Cristi Manea, în minutul 4. După meci, acesta a declarat că cele douăe chipe au șanse egale de calificare în play-off-ul Ligii Campionilor.

Păcat că am primit gol în minutele de prelungire. Eu cred că meritam să câştigăm, dar asta este. Ne-am retras, ei au forţat mai mult, şi trebuie să mergem acolo şi să dăm cel puţin ce am dat în seara asta.

Unii dintre noi au mai jucat acest sistem şi ştim să jucăm. Alibec este un jucător puternic, el şi Omrani au ţinut foarte bine de minge. Sper să-şi revină şi să ne ajute la Berna. Ei sunt cam aceeaşi echipă, cred că au 6-7 jucători care au jucat şi în grupe. Trebuie să ne jucăm şansa şi să mergem în grupe. Mergem acolo şi avem şanse 50/50%”, a declarat Cristi Manea, după meci.

Dacă va trece de Young Boys, CFR Cluj va disputa play-off-ului Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) – Slavia Praga (Cehia). Dacă nu va trece de echipa elvețiană, gruparea ardeleană va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).

1-1realitateamaneabernayoung boysfotballiga cmapionilor