CS Afumați – FCSB 2, 0-1! Oaspeții, favoriți la calificarea în finala barajului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 mai 2021, ora 13:54,
fcsb 2
fcsb 2

FCSB 2 a câștigat în deplasare la CS Afumați, scor 1-0, manșa tur din prima rundă a barajului de promovare în Liga a 2-a.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Stan, în minutul 36, cu un șut din întoarcere cu piciorul stâng, la colțul scurt.

Sursa foto: Facebook FCSB

În prima repriză, ocaziile au fost împărțite. Trif, în minutul 3, nu a putut să deschidă scorul pentru FCSB 2 după ce a scăpat singur cu portarul, iar în minutul 22, Geană (CS Afumați) șutează puternic de la 30 metri, dar fără rezultat.

Repriza a doua a fost lipsită de faze importante de poartă. Totuși, în debutul ei, Nedelcu, trimis de Gigi Becali la echipa a doua, alături de alți jucători, a fost aproape de un autogol, dar portarul Târnovanu a intervenit salvator la devierea nefericită a mijlocașului.

În urma rezultatului, FCSB 2 este mare favorită la calificarea în finala barajului de promovare, acolo unde cel mai probabil o va întâlni pe rivala Steaua, care s-a impus cu o zi în urmă contra celor de la Mostiştea Ulmu, scor 2-0.

Echipele de start CS Afumați – FCSB 2:

CS Afumați: Irimiea – Zamfir, Robicek, Popa, Vasile – Avram, Geană, Stîngă, Alexe – Dedu – Buduroi; Rezerve: Obretin, Dumitrescu, Arnold, Tudorache, Babaua, Ghiță, Nedelcu, Dumitrescu, Prodan; Antrenor: Vasile Neagu

FCSB 2: Târnovanu – Nicola, Nedelcu, Filip, Șerban – Simion – Oaidă, Stan – Niță, Trif – Buziuc; Rezerve: Udrea, Tand, Gogor, Pantea, Ardelean, Pandele, Timiș, Neacșu, Istrate; Antrenor: Bogdan Vintilă