CSM București a încheiat parcursul în grupele Ligii Campionilor! Performanța reușită de Cristina Neagu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 februarie 2022, ora 19:24,
Cristina Neagu

Campioana României a remizat cu danezele de la Esbjerg, în etapa a 14-a a grupelor celei mai tari competiții intercluburi de pe continent.

A fost 29-29, nordicele reușind să smulgă o remiză la ultima fază a partidei atunci când au egalat dintr-o lovitură de la 7m. Echipa lui Adi Vasile a fost atât de aproape de victorie după ce a întors scorul nefavorabil de la pauză. Oaspetele au condus cu 16-15 și au avut chiar 4 goluri avantaj în repriza secundă. Cu Neagu în zi mare, CSM a evitat eșecul, dar chiar și în cazul unei victorii nu ar mai fi putut urca în clasament. Reprezentanta României în competiție a terminat pe poziția a 5-a, cu 15 puncte și conform regulamentului va întâlni ocupanta locului 4 din cealaltă grupă, CSKA Moscova. Dacă va trece de rusoaice, CSM București va ajunge în sferturile Champions League, performanță pe care a reușit-o în stagiunea precedentă.

Sursă foto: Digi Sport

CSKA Moscova este exact adversara care i-a oprit drumul spre Final Four după o dublă manșă în care calificarea s-a decis în urma regulii golurilor marcate în deplasare. Cele două partide vor avea loc în weekendurile 26-27 martie și 2-3 aprilie, prima manșă urmând a avea loc la București. Cu cele 10 goluri înscrise astăzi, Cristina Neagu a devenit noua golgeteră a competiției, cu 95 de reușite, depășind-o pe Roberts de la IK Savehof, aflată la cota 85. Celelalte trei partide care vor completa tabloul sferturilor sunt Krim – Ferencvaros, Borussia Dortmund – Metz și Odense- Brest. În faza sferturilor sunt directe calificate Esbjerg, Rostov Don, Gyor și deținătoarea trofeului Vipers Kristiansand.