CSM Bucureşti s-a calificat cu dublă victorie în sferturile Ligii Campionilor! Pentru un loc în Final Four va lupta cu Metz

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 19:21,
Cristina Neagu

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins Krim Ljubljana, cu 30-24 (14-13).

CSM Bucureşti va juca în sferturile Ligii Campionilor cu echipa franceză Metz

Meciul a avut loc în Sala Polivalentă din București, iar în tur campioana României câștigase cu 30-24.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 7 goluri, Gutierrez 6, Ingstad 4, pentru CSM, respectiv Radicevic 6, Dmitrieva 5, pentru Krim.

Pentru un loc la Turneul Final Four de la Budapesta, programat pe 1 și 2 iunie, CSM București se va lupta cu echipa franceză Metz, care a terminat Grupa B a competițiie, aceeași din care a făcut parte și Rapid, pe locul 1, cu 11 victorii în 14 meciuri.

CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul Final Four 2018. A fost învinsă în semifinale de Gyor cu 20-26, dar a câștigat medaliile de bronz după 31-30 cu Rostov pe Don.

În actuala ediție, CSM Bucureşti a încheiat Grupa A pe locul 4, ratând calificarea directă în sferturi, după 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu Debrecen.

Au mai trecut de play-off-ul pentru sferturi Vipers (29-28 şi 27-27 cu Debrecen) şi Bietigheim (29-27 şi 31-31 cu Ikast Handbold). Ultima dispută are loc azi, între Brest și FTC Budapesta (30-28 în tur).

În sferturi sunt deja calificate primele două clasate în cele două grupe, Gyor şi Odense, respectiv, Metz şi Team Esbjerg. Meciurile au loc în dublă manșă, între 27 aprilie și 5 mai. Campioana en-titre este Vipers, care a câștigat trofeul de 3 ori la rând.