CSM Lugoj, la un pas de semifinalele Cupei Challenge! Victorie în deplasare cu Asterix Avo Beveren

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 01 februarie 2023, ora 23:29,
CSM Lugoj
CSM Lugoj

Echipa feminină de volei CSM Lugoj este foarte aproape de semifinalele Cupei Challenge, după victoria obținută pe terenul lui Asterix Avo Beveren.

CSM Lugoj a învins Asterix Avo Beveren în deplasare cu 3-2

Deținătoarea Supercupei României s-a impus cu 3-2 (26-24, 19-25, 25-21, 16-25, 15-12), la capătul unui meci care a durat 2 ore și 3 minute. Elizaveta Ruban (24 puncte) şi Aliona Martiniuc (22) au fost cele mai bune jucătoare ale oaspetelor, dar o evoluţie bună a avut şi Georgiana Popa (13).

De la echipa belgiană s-au evidenţiat Nova Marring (21), Manon Stragier (21), Helena Gilson (14) şi Anna Koulberg (11). Manşa secundă va avea loc pe 8 februarie, la Lugoj.

Pentru a se califica în semifinale, CSM Lugoj are nevoie de victorie, indiferent de scor. În cazul în care pierde cu 2-3, echipa care va ajunge în penultimul act se decide după un „set de aur”. Dacă CSM Lugoj pierde cu 0-3 sau 1-3 ratează calificarea.

Adversara din semifinale va fi învingătoare dublei manșe dintre Jedistvo Stara Pazova (Serbia) și FC Porto. Formația sârbă s-a impus pe teren propriu cu 3-0 (25-18, 25-23, 27-25).

În sezonul trecut, CSM Lugoj s-a oprit în faza sferturilor de finală, fiind învinsă de echipa turcă Aydın Buyukşehir Belediyespor cu 3-2 în ambele manșe. În aceeași fază s-a oprit și CS Medgidia (1-3 și 0-3 cu echipa sârbă TENT Obrenovac).