Voleibalistele de la CSM Lugoj s-au calificat în sferturile Cupei Challenge! Rapid a ratat calificarea în „setul de aur”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 19 ianuarie 2023, ora 08:21,
CSM Lugoj
CSM Lugoj

Echipa feminină de volei CSM Lugoj s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin.

CSM Lugoj va juca în sferturile Challenge Cup cu Asterix Avo Beveren din Belgia

Sportivele antrenate de Ugljesa Segrt au învins formaţia portugheză Kairos Ponta Delgada cu 3-0 (25-14, 25-22, 28-26), miercuri seara, în Sala „Ioan Kunst-Ghermănescu” din Lugoj, în manşa secundă a optimilor de finală.

CSM Lugoj, care atinge sferturile de finală ale competiţiei pentru al doilea an consecutiv, se impusese şi în prima manşă cu acelaşi scor (3-0).

Manșa a doua a durat o oră şi 19 minute, iar cea mai bună jucătoare de la gazde a fost Ramona Rus, cu 13p.

În sferturi, deţinătoarea Supercupei României va întâlni Asterix Avo Beveren (Belgia), care a învins Aris Salonic (Gre) cu 3-1 în ambele manșe. Turul se joacă în Belgia.

Rapid a fost sancționată în setul 2 de 6 ori pentru așezare greșită în teren

În schimb, voleibalistele de la Rapid au ratat calificarea în sferturi în „setul de aur”. Învinse cu 3-2 în tur de FC Porto, elevele lui Branko Gajic aveau nevoie de o victorie cu 3-0 sau 3-1 pentru a merge mai departe.

Numai că echipa portugheză a câștigat primele două seturi cu 25-21 și 25-23. De menționat că, la începutul setului secund, Rapid a fost sancționată cu punct de șase ori din cauza așezării greșite în teren.

Susținute de o galerie exuberantă, giuleștencele au câștigat următoarele trei seturi cu 25-23, 25-17 și 15-12, iar calificarea s-a decis în „setul de aur”, adjudecat de FC Porto cu 15-12.