CSMV Alba Blaj, pas mare spre finala CEV Cup! Victorie clară în deplasare cu CSM Târgoviște

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 15 martie 2023, ora 20:11,
CSM Târgoviște – CSMV Alba-Blaj 0-3

Echipa feminină de volei CSMV Alba Blaj a învins, în deplasare, CSM Târgoviște, cu 3-0, în prima manșă a semifinalelor CEV Cup.

CSMV Alba Blaj are prima șansă la calificarea în finala CEV Cup

Meciul a fost la discreția campioanei României, care a condus de la un capăt la celălalt, impunându-se cu 3-0 (15, 18, 22). Echipa gazdă a avut o tresărire de orgoliu doar în setul al treilea, când a ținut aproape de adversara ei și a condus cu 20-19 și 21-20.

CSMV Alba Blaj a forțat din nou, a întors rezultatul la 23-21, iar la 24-22 a realizat un blocaj care a făcut-o principala favorită la calificare.

Meciul a durat 83 de minute, iar Victoria Russu, cu 18 puncte, şi Jovana Kocic, cu 14 puncte, au fost cele mai bune de la învingătoare. De la vicecampioana României s-a remarcat Ana Bjelica, cu 15 puncte.

În campionat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, fiecare câștigând pe teren propriu: CSMV Alba-Blaj cu 3-0, iar CSM Târgoviște cu 3-1. Returul are loc pe 23 martie, de la ora 19:00, la Târgu Mureş.

Pentru a se califica în finală, CSM Târgoviște este obligată să câștige returul cu 3-0 sau 3-1, după care să-și adjudece „setul de aur”, care se joacă până la 15.

În cealaltă semifinală, echipa italiană Palazzo Wanny Florenţa a învins pe teren propriu formaţia turcă THY Istanbul cu 3-0 (25, 12, 18), marţi, pe teren propriu, în 79 de minute. Returul se va juca în data de 22 martie, la Istanbul.

Finala se joacă în dublă manșă, pe 5 și 12 aprilie. Echipa românească, indiferent care va fi, joacă turul pe teren propriu.