CSU Craiova, lovită de ghinion cu Sepsi! Gustavo, înger și demon pentru olteni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 13 septembrie 2021, ora 22:54,
CSU Craiova – Sepsi, sursa foto> Facebook

CSU Craiova a remizat pe teren propriu cu Sepsi, scor 1-1, în ultimul meci din cadrul etapei cu numărul opt din Liga 1.

Golul oltenilor a fost marcat de Gustavo, în minutul 32, iar pentru oaspeți a înscris Fofana, în minutul 17.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut lui Koljic, dar lovitura sa de cap nu a fost suficientă pentru a-l învinge pe Niczuly.

Sepsi a deschis scorul. Fofana a trimis în plasă, după o respingere greșită a lui Pigliacelli la mingea trimisă de Mitrea din lovitură liberă.

În replică, același Koljic a ratat o șansă uriașă pentru olteni. A trimis în bară o minge primită de la Bancu.

Nu a lipsit mult și a venit golul mult așteptat de trupa lui Reghecampf. Gustavo a reluat cu o lovitură de cap o centrare a aceluiași ofensiv lateral, Nicușor Bancu.

Până la pauză, Craiova a mai risipit o ocazie, după o combinație rapidă între Gustavo, Andrei Ivan și Koljic.

În partea secundă, tot oltenii au fost mai periculoși. Andrei Ivan a șutat pe lângă spațiul porții. Dar și covăsnenii au contraatacat. Luckassen a amenințat poarta adversă, însă Pigliacelli a intervenit.

În minutul 80, Gustavo a ratat un penalty, apărat de Niczuly, după o intervenție a lui Ninaj asupra lui Ivan.

În cele din urmă, rezultatul a rămas 1-1. Astfel, CSU Craiova urcă pe locul 6, cu 13 puncte, iar Sepsi ocupă poziția a 13-a, cu șapte puncte.

Echipele de start:

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Bancu – Gustavo, Screciu, Nistor, Houri – Ivan, Koljic; Rezerve: Lazar, Vătăjelu, Conte, Ivanov, Vînă, Fedele, Cîmpanu, Markovic, Baiaram; Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu – Păun, Fofana, Aganovic – Luckassen, Bojic, Chunchucov; Rezerve: Began, Tinu, Ștefănescu, Ashkovski, Golofca, Ispas, Eder Gonzales, Damașcan, De Sousa; Antrenor: Leo Grozavu