Cupa Angliei continuă fără Arsenal! Liderul din Premier League, eliminat în optimi de Manchester City

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 28 ianuarie 2023, ora 13:02,
Manchester City

Campioana Angliei, Manchester City, va juca în optimile Cupei Angliei, după ce a învins Arsenal, cu 1-0, pe teren propriu.

Manchester City este prima echipă calificată în optimile Cupei Angliei

Echipa antrenată de Pep Guardiola putea deschide scorul în minutul 25, dar mingea șlutat de Kevin de Bryne de la marginea careului mare a trecut milimetri pe lângă poartă.

De partea cealaltă, Arsenal a avut ocazii mai multe, dar nu au fost periculoase. Campioana Angliei a marcat singurul gol al meciului în minutul 64, prin Ake, cu un șut plasat, după o pasă primită de la Grealish.

Manchester City este prima echipă calificată în optimi. Celelalte meciuri au loc azi (11), duminică (3) și luni (unul singur).