Cupa Italiei: Atalanta s-a calificat în finala competiţiei

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat joi, 25 aprilie 2024, ora 09:04,
coppa-italia-2024

Echipa italiană Atalanta Bergamo a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia AC Fiorentina, în semifinalele Cupei Italiei. Atalanta s-a calificat în finala competiţiei.

Gazdele au deschis scorul repede, prin Koopmeiners, în minutul 8, iar din minutul 53 au jucat cu un om în plus pe teren, după ce Nikola Milenkovic, de la Fiorentina, a primit cartonaşul roşu şi a fost eliminat. Oaspeţii au reuşit totuşi să egaleze în inferioritate, prin Martinez Quarta, care a intrat în joc în minutul 55 şi a marcat în minutul 68. Gianluca Scamacca a semnat al doilea gol al Atalantei, care s-a dezlănţuit în prelungirile reprizei secunde. Lookman a înscris pentru 3-1 în minutul 90+4, iar Pasalic a stabilit scorul final, 4-1, în minutul 90+8.

Atalanta s-a calificat în finala Cupei Italiei, unde va înfrunta pe Juventus Torino.