Dan Alexa, foc și pară după ce a pierdut cu Rapid: ”O rușine. Arbitrul Coza e un rapidist”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 14 mai 2021, ora 00:22,
Dan Alexa
Dan Alexa

ASU Poli Timișoara a pierdut meciul cu Rapid, scor 0-1, din etapa a opta din play-off-ul Ligii a 2-a.

Unicul gol a fost marcate de Sefer, în minutul 65. Însă o altă fază controversată i-a atras atenția lui Dan Alexa. În minutul 17, centralul Ionuț Coza la eliminat pe Bocșan după ce i-a acordat cartonașul roșu, pe fondul dublei avertizări cu ”galben”. Jucătorul său a primit al doilea avertisment după ce a făcut henț în careu, iar arbitrul a dictat penalty, dar transformarea s-a nu s-a realizat. Hlistei a ratat execuția.

Dan Alexa

Antrenorul timișorenilor l-a acuzat dur pe centralul Coza despre care a spus că a influențat decisiv soarta partidei prin acea decizie dată în primele 20 minute de la startul jocului.

”O rușine de arbitraj, toată maniera de fapt, am jucat în 10 din minutul 17. A fost fault în atac în primă fază și nu a fost henț, era o mișcare naturală a mâinii. S-a rupt echilibrul, până atunci Rapidul nu ajunsese la poarta noastră.

Arbitrul Coza e un rapidist, a fost și în galerie! Rapidul nu avea nevoie de arbitri ca să ne bată. Eliminarea a fost decisivă. Mai sperăm acum doar la locul 4, echipa a arătat că merităm să fim aici. Am venit ca să ajut, strict sufletește, păcat, meritam cel puțin 3-4 puncte în plus”, a izbucnit Dan Alexa după meci.

ASU Poli Timișoara rămâne pe locul 5 cu 39 puncte. Trupa lui Dan Alexa va juca în compania celor de la Dacia Mioveni în runda viitoare, tot pe 17 mai.