Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 06 aprilie 2024, ora 16:46,
Dan Petrescu

Antrenorul român Dan Petrescu s-a despărţit oficial de echipa sud-coreeană de fotbal Jeonbuk Hyundai Motors FC.

Dan Petrescu s-a despărțit de Jeonbuk după 10 luni

Anunțul a fost făcut de gruparea asiatică, aflată pe ultimul loc în clasament, 12. În primele cinci etape ale sezonului 2024, Jeonbuk a obţinut doar 3 puncte.

A fost o perioadă fericită să fiu alături de cei mai buni jucători şi fani ai celei mai bune echipă din Asia.

Voi păstra în inimia mea experienţa, timpul şi afecţiunea trăite ca antrenor al lui Jeonbuk Hyundai şi voi încuraja echipa chiar şi atunci când mă voi întoarce în ţara mea natală. Mulţumesc tuturor„, a transmis Petrescu, într-un mesaj postat pe pagina de Facebook a clubului.

Luna trecută, Jeonbuk a fost eliminată din sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei.

Petrescu a preluat echipa sud-coreeană în iunie 2023, după ce s-a despărţit de CFR Cluj, iar în primul sezon a încheiat pe locul 4, jucând şi finala Cupei Coreei de Sud.