Declarația surprinzătoare a Arynei Sabalenka după ce a fost eliminată la Roland Garros: „Vreau să renunţ la tenis chiar acum!”

Articol de Gabriel Ion - Publicat joi, 04 iunie 2026, ora 22:30,
Aryna Sabalenka
Aryna Sabalenka

Sportiva din Belarus Aryna Sabalenka, şocată după eliminarea de la Roland Garros, a declarat că vrea să renunţe “la tenis chiar acum”. “Vom vedea peste câteva zile dacă îmi revin din punct de vedere psihic”, a precizat Sabalenka, potrivit People.

„Am ajuns într-o groapă foarte adâncă şi întunecată acolo”, spune liderul mondial

„Niciun gând, nicio emoţie. Vreau să renunţ la tenis chiar acum. Vom vedea peste câteva zile dacă îmi revin din punct de vedere psihic”, a declarat Sabalenka, în vârstă de 28 de ani, recunoscând că a greşit în timpul meciului, în timp ce Shnaider, de 22 de ani, „a jucat excelent”.

„Cred că, din punct de vedere mental, am ajuns într-o groapă foarte adâncă şi întunecată acolo şi pur şi simplu nu am mai putut să-mi revin mental”.

Sabalenka a declarat că se simţea „foarte bine” înainte de începerea meciului, dar şi-a exprimat frustrarea faţă de condiţiile de joc, menţionând că „bătea un vânt nebun” şi că acoperişul a rămas deschis pe durata partidei.

„Dar cum aş putea să mă plâng dacă, aproape pe tot parcursul meciului, totul a mers bine pentru mine, iar apoi totul s-a năruit pur şi simplu?”, a spus ea. „Am impresia că lucrurile au luat-o razna poate doar pentru că, din punct de vedere mental, nu eram chiar în regulă.”

„Cred că e o combinaţie a tuturor lucrurilor. Te gândeşti prea mult, apoi faci greşeli uşoare, apoi ratezi ocazii — iar, pe de altă parte, ea intră în joc şi începe să joace mai agresiv, mai liber, fără teamă”, a continuat ea. „Uneori e foarte greu să rezisti presiunii şi să i-o întorci.”

Când a fost întrebată cum poate să-şi revină după înfrângere, Sabalenka a recunoscut: „Sincer, nu ştiu. Cred că nu ştiu. Nu ştiu.”

Dar, în ciuda înfrângerii surprinzătoare, Sabalenka a spus că îşi va reveni — şi poate îşi va descărca furia „distrugând lucruri”.

„Ei bine, ce nu ne omoară ne face mai puternici, cred”, le-a spus ea reporterilor. „La un moment dat, o să-mi dau seama cum stau lucrurile şi o să revenim mai puternici. Apropo, tocmai mi-am dat seama cum pot să trec peste asta — una dintre camerele alea în care intri şi spargi totul. Probabil că mâine o să-mi petrec toată ziua acolo, distrugând lucruri. Poate o să ajute, poate nu.”

Diana Shnaider, cap de serie numărul 25, a reuşit miercuri o victorie senzaţională în sferturile de finală de la Roland Garros, revenind după ce a fost condusă cu un set şi două break-uri, pentru a o învinge pe Aryna Sabalenka cu 3-6, 7-5, 6-0 în 2 ore şi 12 minute.