VIDEO | Derby incendiar la Salonic! Fanii lui PAOK au aruncat cu sticle incendiare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 26 septembrie 2018, ora 21:26,
Incidente
Incidente

PAOK şi Aris s-au întâlnit pentru prima oară în ultimii patru ani şi jumătate. Confruntarea din grupele Cupei Greciei s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.  Fanii echipei lui Răzvan Lucescu au ars bannere ale rivalilor şi au aruncat cu sticle incendiare în afara stadionului.

PAOK a deschis scorul din penalty, prin Pelkas, după un henţ comis de fostul jucător al Petrolului, Hamza Younes. Aris a egalat în prelungirile primei reprize. S-a terminat 1-1, după ce PAOK a rămas în zece oameni în urma eliminării lui Kitsiou din minutul 60. La PAOK, Alin Toşca a fost pentru a doua oară titular. Meciul cu Aris a fost prima remiză pe propriul teren în competiţiile interne. sub comanda lui Răzvan Lucescu. Cu antrenorul român pe bancă, PAOK câştigase toate cele 19 partide disputate în campionat şi Cupa Greciei.

„Nu sunt fericit pentru acest rezultat. Ştiu că sunt multe sentimente în jurul acestui derby. Am avut ocazii de a marca, de a câştiga meciul. Am fost descumpăniţi când am rămas în 10 oameni. Sunt bucuros pentru dorinţa jucătorilor mei care au împins jocul chiar şi cu un om în minus, au creat ocazii de a înscrie” – a declarat Răzvan Lucescu la finalul partidei.

Pentru PAOK urmează derby-ul din campionat cu Olympiacos. Partida se va disputa duminică, la Atena.

Incidente în afara stadionului

Fanii lui PAOK s-au răfuit cu poliţiştii înainte de startul partidei. Ultraşii au aruncat cu sticle incendiare din tribune înspre exteriorul arenei, acolo unde sute de poliţişti aşteptau posibile incidente. În tribune, suporterii au incendiat un banner confiscat de la rivalii din Salonic.