David Popovici, fără greşeală la Naţionalele de la Otopeni: patru probe, patru medalii de aur

Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 20 aprilie 2024, ora 17:26,
David Popovici

David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot de la Otopeni.

David Popovici anunță că este în grafic pentru JO

Este a patra medalie de aur obţinută de Popovici la actuala ediţie. El a parcurs 100 m în 47 de secunde ş 86 de sutimi. Pe locul doi s-a clasat Patrick Dinu (49.16), iar pe poziţia a treia a terminat George Adrian Raţiu (49.53).

„Sunt foarte mulţumit. Cred că n-am mai coborât de aproape un an sub 48. Cred că da, sunt în grafic pentru JO. Mă bucur că am îndeplinit obiectivul principal la aceste campionate şi anume să mă calific la Campionatele Europene. Singurele obiective pentru JO sunt să dau tot ce am mai bun. Mai mult decât atât nu am ce să fac”, a declarat Popovici în direct la TVR Sport.

Pentru sportiv urmează Mare Nostrum în Barcelona şi Campionatele Europene din Serbia, iar apoi Jocurile Olimpice. ‘După aceea, o vacanţă binemeritată”, spune el.