Dezastru pentru Gabriela Ruse! Învinsă în Turul 1 la Hamburg, românca va ieși din Top 100 WTA

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 19 iulie 2022, ora 22:05,
Elena Gabriela Ruse a avut, în 2012, o serie de 13 victorii la rând, după ce a câștigat turneul de la Hamburg și a jucat finala la Palermo

Jucătoarea română de tenis Elena-Gabriela Ruse (69 WTA, cs 9) a fost învinsă cu 0-6, 4-6 de americanca Bernarda Pera (81 WTA) în Turul 1 la Hamburg.

Elena Gabriela Ruse a fost trădată de serviciu în meciul cu Bernarda Pera

Deținătoare a trofeului, Ruse a fost învinsă în 88 de minute. Primul set a fost de coșmar pentru româncă, ea trecându-și în cont doar șase puncte, dintre care unul singur pe propriul serviciu.

În partea a doua, Ruse a deschis cu un break, dar Pera a întors scorul la 3-1. Americanca s-a distanțat la 5-2, a ratat o minge de meci pe serviciul lui Ruse, după care românca a realizat un break alb și s-a apropiat la 4-5.

Deținătoarea trofeului a avut două ocazii de a egala scorul pe tabela de marcaj, dar până la urmă game-ul a revenit adversarei, care va juca în Turul 2 cu elvețianca Joanne Zuger (165 WTA, venită din calificări), care a învins-o cu 6-4, 0-6, 6-4 pe germanca Jule Niemeier (102 WTA).

Elena Gabriela Ruse va ieși, de luni, din Top 100 WTA

Din cauza acestei înfrângeri, Elena gabriela Ruse va coborî multe locuri în clasamentul WTA. Ea era deținătoarea trofeului la Hamburg, turneu pe care l-a câștigat anul trecut după ce a trecut prin calificări.

Tot în 2021, Ruse a ajuns în finală la Palermo după ce a trecut de calificări. În acest an, însă, competișia din Italia se joacă tot în această săptămână, astfel că Ruse nu are cum să-și apere trofeul.

Pe cale de consecință, Româna pierde multe puncte în clasamentul WTA și va ieși din Top 100 WTA la începutul săptămânii viitoare. Va fi pe locul 103, dar riscă să fie depășită și de unguroaica Panna Udvardy, dacă aceasta o învinge în optimi la Palemo pe compatrioata ei Anna Bondar (50 WTA, cs 7).