Dezastru pentru naționala de handbal U20 a României! A terminat CM pe locul 18

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 01 iulie 2022, ora 20:13,
Naționala de handbal U20 a României

Naționala feminină de handbal a României a încheiat Campionatul Mondial U20 din Slovenia pe locul 18, după ce a fost învinsă de Polonia cu 22-23.

Cea mai slabă clasare din istorie pentru naționala de handbal a României U20

La Campionatul Mondial, naționala feminină de handbal U20 a României a făcut parte fin Grupa E și a ratat calificarea înb grupele principale din cauza unui singur gol.

A învins Angola cu 26-23 și Lituania cu 29-20, dar a pierdut în fața Cehiei, 25-32. Angola, Cehia și România au acumulat câte 4 p, fiind despărțite de golaveraj. Angola a avut +8, iar Cehia și România –4, departajarea dintre ultimele două fiind făcută după numărul de goluri marcate, 57 față de 51.

În Grupa III din Cupa Președintelui, tricolorele au învins Mexic cu 39-18 și Chile cu 42-27, iar în meciurile de clasament (17-20) au învins Slovacia cu 31-30, după care au cedat în fața Poloniei cu 22-23.

Locul 18 reprezintă cea mai slabă clasare din istorie în cele 15 participări la Campionatul Mondial la această categorie de vârstă.