Dinamo a reușit surpriza la în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor la handbal masculin

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 16 septembrie 2021, ora 22:06,
DINAMO – HANDBAL

Dinamo a învins echipa poloneză Lomza Vive Kielce, cu scorul de 32-29 (16-12), joi seara, în prima etapă a Grupei B a Ligii Campionilor la handbal masculin. Meciul s-a disputat în Sala Dinamo.

Campioana României a condus aproape permanent în prima repriză. Diferenţa maximă a fost de cinci goluri (15-10), iar la pauză scorul a fost de 16-12.

În repriza a doua, alb-roșii au avut 20-15, apoi gazdele au primit cinci goluri la rând, scorul devenind egal la 20. Dinamo s-a impus cu 32-29.

Brazilianul Raul Nantes Campos a fost cel mai bun jucător de la Dinamo, acesta marcânnd 11 goluri.

Tot joi mai sunt programate şi celelalte trei partide din grupa B, între SG Flensburg-Handewitt – FC Barcelona, HC Motor – FC Porto şi Veszprem – PSG.

Dinamo va juca următoarea partidă în deplasare, cu titrata echipă Paris Saint Germain, în 23 septembrie.

După disputarea partidelor tur-retur în ambele grupe ale Ligii Campionilor, încep fazele eliminatorii, din 30 martie 2022, play-off şi sferturi, iar Turneul Final Four va avea loc în 18-19 iunie.