Dinamo, dezavantajată la Piteşti: ,,Tu inventezi ceva care nu există?”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 ianuarie 2022, ora 15:17,
Dinamo vs FC Argeş

Dinamo a pierdut primul joc din 2022 în campionat. Trupa lui Flavius Stoican a fost învinsă la limită, scor 1-2, în partida din Trivale, cu FC Argeş, din etapa a 22-a a Ligii 1.

Scorul final ar fi putut fi însă unul de 2-2. Lui Cosmin Matei i-a fost anulat un gol în repriza secundă pe moriv că şi-ar fi faultat adversarul înainte de a marca.

Ion Crăciunescu, fost arbitru român, a lămurit lucrurile. Acesta nu înţelege cum de centralul Marcel Bîrsan a inventat fault la acea fază în loc să valideze golul dinamoviştilor.

,,Eu nu pot să-i înțeleg. Tu inventezi ceva care nu există? Matei e într-o poziție normală. Nimeni nu poate spune că e mai mult decât un contact ușor cu adversarul. Cum să anulezi așa ceva? Nu ai cum!”, a declarat Ion Crăciunescu, pentru Digisport.

Dinamo, învinsă de FC Argeș. Arbitrul le-a anulat alb-roșilor un gol pentru un presupus fault

FC Argeș a învins-o pe Dinamo, scor 2-1, în prologul etapei a 22-a a Ligii 1, prima de la reluarea campionatului.

Oaspeții au început tare meciul disputat vineri seară, iar în minutul 25 Patriche a înscris cu un lob peste Greab, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Piteștenii au replicat cu două minute înainte de pauză. După o centrare din corner, mingea e a fost respinsă până la Palic, iar acesta a șutat din afara careului, mingea s-a dus chiar în brațele portarului.

FC Argeș a început repriza secundă, în atac, iar la cinci minute de la reluare Arias a deviat pentru Ișfan, acesta a centrat în fața porții, dar Ehmann a fost aproape de autogol, mingea ducându-se în corner.

La faza următoare, Turda a întors pentru Ișfan, iar acesta a deschis scorul cu un șut din întoarcere. Dinamo a replicat în minutul 58. Gabi Matei a preluat de lângă Joao Miguel și a înscris, dar arbitrul a anulat golul, pentru un presupus fault în atac.

În minutul 67, gazdele au primit penalty în urma unui duel dintre Dumitru și Patriche. Șerban a transformat de la „punctul cu var”, ducând scorul la 2-0.

Dinamo a redus din diferență cu trei minute înainte de final. Ivanovski a fructificat o pasă a lui Bordușanu. FC Argeș ocupă locul 8, cu 31 de puncte, în timp ce Dinamo e penultima în clasament, cu 12 puncte.

Citeşte şi Steliano Filip a lămurit situaţia cu Mircea Rednic: ,,Părea că e în regulă, dar după 2 zile am fost exclus din lot”