VIDEO | Dinamo, învinsă de FC Botoșani, în „Groapă”. „Câinii roșii” au coborât pe locul 15 în Liga 1

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 19 septembrie 2021, ora 21:05,
DINAMO – FC BOTOȘANI

Dinamo a fost învinsă de FC Botoșani, scor 1-2, pe teren propriu, într-un meci disputat duminică seară, în etapa a noua a Ligii I. Alb-roșii au suferit al șaselea eșec la rând, dar au marcat primul gol, după o pauză de cinci partide.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 13. Mihai Roman a centrat, iar Ongenda a marcat.

Patru minute mai târziu, gruparea moldavă a primit penalty, la un fault comis de Moldoveanu, asupra lui Kage. Aceșalași Kage a transformat de la „punctul cu var”.

Dinamo a replicat în minutul 31. Ricardo Grigore a încercat să-i centreze lui Ivanovski, Racovițan a alunecat, Moldoveanu a recuperat, dar șutul său a fost slab.

Meciul Dinamo – FC Botoşani a fost întrerupt în minutul 36, după ce nocturna de la stadionul din Ștefan cel Mare s-a stins brusc. Întreruperea a fost de 13 minute.

În ultimul minut al primei reprize, Torje i-a pasat lui Ahmed Bani, iar acesta a trimis pe lângă poartă, deși se afla singur cu portarul advers.

Alb-roșii au fost aproape de gol și în minutul 74, când Moldoveanu a trimis cu capul, peste poartă.

Cu șase minute înainte de final, Dinamo a primit penalty după un duel dintre Ivanovski și Dawa. Torje a transformat lovitura de pedeapsă și a reaprins speranțele alb-roșilor într-un rezultat bun, cu FC Botoșani. Dinamo nu a mai avut timp să marcheze încă o dată, cel puțin, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 1-2.

Dinamo a coborât o poziție în clasamentul Ligii I. Alb-roșii ocupă locul 15, cu șase puncte, în timp ce FC Botoșani e pe poziția secundă, cu 20 de puncte.

Au evoluat echipele

Dinamo: Iliev – Creţu, Ehmann, Grigore, Radu – Itu, Răuţă, Torje – Moldoveanu (Ţîră ’75), Ivanovski, Bani. Antrenor: Sorin Colceag.

FC Botoşani: Pap – Braun, Racoviţean, Şeroni, Ţigănaşu – Tîrcoveanu (Florescu ’52), Edjouma, Ongenda (Fili ’81) – Santos (Tchakonte ’41), Roman (Sila ’81), Kage. Antrenor: Marius Croitoru.

liga 1fc botosamoetapa 9fotbal1-2dinamorealitatea