Dinamoviştii îşi revin cu greu după un nou eşec! Gabi Torje: ,,Psihic, suntem sub nivelul mării”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 23 noiembrie 2021, ora 00:25,
Gabi Torje
Gabi Torje

Gabriel Torje, mijlocaşul celor de la Dinamo, a reacţionat la finalul meciului de pe arena ,,Anghel Iordănescu”, cu FC Voluntari, încheiat cu o înfrângere, scor 1-2.

Golurile partidei dintre cele două formaţii au fost marcate de către Deian Sorescu, în minutul 5, din pasa lui Gabi Torje, respectiv Vadim Raţă, în minutul 19, din pasa lui Ricardinho, şi Ion Gheorghe, în minutul 65, pentru ilfoveni.

Citeşte şi EXCLUSIV | ANAMARIA PRODAN ANUNȚĂ O ADEVĂRATĂ LOVITURĂ ÎN LIGA 1: „NICI MAMA LUI BECALI SAU A LUI ROTARU NU O SĂ MAI FACĂ ASTA!”

După o  nouă înfrângere în campionat, Gabriel Torje a tras concluziile. Acesta susţine că deşi echipa a marcat, a început prost jocul, de fapt.

,,E greu să vorbim, am început prost meciul, dar am reușit să marcăm. Am reușit apoi să echilibrăm, jocul ducea către un egal, care nouă ne convenea. Apoi a venit o greșeală personală, care face ca totul să se distrugă.

După, nu am mai avut încredere. Încrederea este cel mai greu de câștigat. Din punct de vedere fizic, suntem bine, avem jucători de valoarea, dar ne lipsește încrederea, pe care o putem câștiga doar prin victorii.

Ăsta este blocajul nostru. Și când aveam 1-0, dar și la 1-1, parcă ne era teamă să nu luăm gol, pentru că știam că nu avem puterea să ne revenim. Era clar că dacă ne vor marca, vom cădea. Psihic, suntem sub nivelul mării.

Fotbalul este dificil, pentru că nu depinzi doar de tine, depinzi de grup, de staff, de conducere. Trebuie să formăm o familie și să o scoatem pe Dinamo din acest loc, care nu ne onorează.

Mai sunt meciuri de jucat, mai e play-out-ul, sper să reușim să adunăm puncte și să avem o misiune mai ușoară în play-out. Eu cred cu tărie că nu avem o echipă care să se bată la retrogradare, dar toate astrele ne-au adus aici.”, a declarat Gabi Torje, la finalul jocului cu FC Voluntari.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari a urcat pe locul 4 al Ligii 1, cu 28 de puncte strânse din 16 meciuri. De cealaltă parte, Dinamo Bucureşti a rămas pe locul 15 în Liga 1, cu 8 puncte adunate din 16 etape disputate.

Citeşte şi ÎNCEPUT DE RETUR DEZAMĂGITOR PENTRU DINAMO! ,,CÂINII”, ÎNFRÂNGERE PE TERENUL LUI FC VOLUNTARI