Eduard Novak s-a dezlănțuit după ce David Popovici a devenit campion mondial! ”Vă dați seama cu cine ne luptăm noi!”

Articol de Mihai Popescu - Publicat miercuri, 22 iunie 2022, ora 22:37,
Eduard Novak

Înotătorul român David Popovici este noul campion mondial la 100 m. Este al doilea titlu suprem câștigat de sportivul dinamovist în doar trei zile. David Popovici a parcurs cele două lungimi de bazin în 47:58.

Este pentru prima dată după 1973 când un sportiv câștigă, la aceeași ediție a Campionatului Mondial, titlurile în probele de 100 m și 200 m. Precedenta performanță a fost realizată acum aproape 50 de ani, de americanul Jim Montgomery.

Eduard Novak, ministrul Sportului, a văzut cursa din fața televizorului și a avut o reacție savuroasă după ce David Popovici a fost desemnat câștigător.

”Vă dați seama cu cine ne luptăm noi!”

”Din păcate, zborul de la ora 17:00 a fost anulat și nu am putut să ajung la Budapesta pentru a vedea competiția. Am așteptat până în ultimul moment să pot să merg. Asta este, trebuie să mă adaptez situației.

Bravo, bravo David! Cum se spune, extraordinar. Vă dați seama cu cine ne luptăm noi, în ce condiții? Două medalii de aur, o țară întreagă trebuie să îl primească la aeroport. Eu voi fi acolo, veniți și voi alături de noi. Campionul nostru a câștigat”, a spus Eduard Novak în timpul live-ului de pe Facebook.