El Clasico pe 1 martie! Barcelona și Real Madrid sunt adversare în semifinalele Cupei Spaniei

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 30 ianuarie 2023, ora 16:34,
Barcelona – Real Madrid

Cele două rivale de tradiție din fotbalul spaniol, Barcelona și Real Madrid, vor fi adversare în Cupa Spaniei.

Program încărcat pentru Real Madrid în februarie și martie

Ambele s-au calificat chinuit în această fază a competiției. Barcelona a jucat în sferturi cu Real Sociedad, de care a trecut cu 1-0. Golul a fost marcat de Ousmane Dembele, în minutul 52, dar adversarii jucau în inferioritate din minutul 40, după eliminarea lui Brais Mendez.

De partea cealaltă, Real a avut nevoie de prelungiri să elimine pe teren propriu concitadina Atletico. Oaspeții au deschis scorul prin Morata (19), egalarea fiind adusă de Rodrygo (79). În prelungiri, Stefan Savic a fost eliminat în minutul 99, după care pentru Real au marcat Benzema (104) și Vinicius (120+1).

Cealaltă semifinală la va opune pe Athletic Bilbao şi Osasuna. Meciurile vor avea loc la patru date diferite în februarie, martie şi aprilie, deoarece federaţia are probleme în al alcătui calendarul.

Real Madrid va participa la Campionatul Mondial. Competiția are loc între 1 și 11 februarie, dar elevii lui Carlo Ancelotti debutează pe 8 februarie. Ulterior, pe 21 februarie și 15 martie Real joacă în optimile Ligii Campionilor cu Liverpool.

Ca urmare, Barcelona și Real Madrid se întâlnesc în turul semifinalelor Cupei Spaniei pe Camp Nou pe 1 martie, returul fiind programat pe 4 sau 5 aprilie. Partidele dintre Osasuna şi Athletic vor avea loc pe 8 februarie şi 1 martie.

Pe 15 ianuarie, Barcelona a câștigat Supercupa Spaniei, după ce a învins Real Madrid cu 3-1. Echipa catalană este lider în campionat, cu 47 de puncte, urmată de Real Madrid (42p) și Real Sociedad (39p).