Emoții la Arad! Într-un egal fără goluri, doi fotbaliști s-au ciocnit violent! Unul a fost scos cu targa

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 iulie 2021, ora 20:32,
UTA – Farul, sursa foto: Farul Constanța/Facebook

În meciul din prima etapă de la Arad, echipa locală, UTA, și Farul au remizat, scor 0-0. Meciul a fost marcat de o eliminare și de un jucător care a fost transportat la spital.

Meciul a început abrupt. Chiar în primul minut de la start, Miculescu de la UTA a lovit bara transversală.

În minutul 17, Mălăele s-a accidentat şi a fost nevoit să fie schimbat. În locul său a intrat Darius Grosu.

Mladen și Dussaut (Farul) au văzut cartonașele galbene până la sfârșitul primei reprize.

În debutul părții secunde, tot UTA a amenințat mai clar. Lovitura de cap a lui Erico, venită din centrarea lui Passaglia, a trecut pe lângă poarta lui Tordai.

Și elevii lui Gică Hagi l-au pus la treabă pe Iacob. În urma unui corner, Chițu i-a pasat lui Pitu, al cărui șut a fost prins de portarul arădenilor.

În minutul 70, Farul a rămas cu un jucător mai puțin. După o tragere de tricou, Dussaut a văzut al doilea galben și a fost eliminat.

În minutul 83, în urma unui contact dur, Dănuleasa și Roger au căzut la pământ și au primit îngrijiri medicale pe teren, unde a apărut şi ambulanţa. Însă jucătorul Farului și-a revenit și a fost scos cu targa de pe teren.

În cele din urmă, scorul a rămas alb și fiecare echipă s-a mulțumit să nu piardă la debutul în Liga 1.

Echipele de start:

UTA: F. Iacob – Vukcevic, Da Silva, Medimorec, Shliakov – Batha, Passaglia – Roger, Ubbink, Miculescu – I. Hora; Rezerve: Balauru, Tomozei, Bustea, Vorobjovas, Antal, Negoescu, Baravykas, Dangubic, Mercioiu; Antrenor: Laszlo Balint

FARUL: Tordai – Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer – Mălăele, Pires, Grameni – Chițu, Ad. Petre, Pitu; Rezerve: Dur-Bozoancă, Dănuleasa, Grosu, N. Popescu, Buta, Dobrosavlevici, Purece, Andronache, Betancor; Antrenor: Gheorghe Hagi