EURO 2020 | Anglia, gata pentru duelurile din optimi! Victorie la limită pe Wembley cu Cehia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 22 iunie 2021, ora 23:51,
Sursa foto: Profimedia Images

Partida dintre Cehia şi Anglia, de la EURO 2020, din etapa a 3-a a turneului ce se desfăşoară în 11 ţări, printre care şi România, s-a terminat cu scorul de 0-1.

Singurul gol al întâlnirii dintre Cehia şi Anglia, partidă disputată pe Wembley, a fost marcat de către Raheem Sterling, în minutul 12 al jocului, din pasa lui Grealish.

Anglia a început în forţă meciul de la Londra, iar în minutul doi, lobul lui Raheem Sterling a lovit bara porţii apărate de către Vaclik.

În minutul 12 Sterling nu a mai ratat ţinta. Din centrarea lui Grealish, micuţul jucător a împins mingea în poartă cu  o lovitură de cap şi astfel a dus scorul la 1-o pentru englezi.

În minutul 26 al jocului, Harry Kane a ratat o ocazie imensă. Şutul său din interiorul careului a fost respins de către Vaclik. Prima repriză a jocului s-a terminat cu ocaziile cehilor. Mai întâi şutul lui Holes de la 25 de metri, din minutul 27 este respins de Pickford, ca în minutul 35 Socek să trimită milimetric pe lângă poarta lui Pickford. Primele 45 de minute s-au terminat cu scorul de 1-0 pentru Anglia.

Repriza a doua a jocului a fost una mai mult pe contre. Dacă Cehia a încercat să egaleze situaţia de pe tabelă, Anglia a încercat să menţină rezultatul din prima repriză.

Vladimir Darida a trimis primul şut pe spaţiul porţii în minutul 49, dar fără vreun efect. Intrat în repriza secundă, Tomas Pekharta trimis pe lîngă poartă în minutul 84 al jocului.

Arbitrul Soares Dias pune capăt jocului de pe Wembley, care se încheie cu victoria Angliei, scor 1-o, dar şi cu calificarea acesteia în optimile de finală ale EURO 2020.

Cum au arătat echipele de start

Cehia (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucek, Holes- Masopust, Darida, Jankto – Schick.

Anglia (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice, Phillips – Saka, Grealish, Sterling – Kane.

Cum arată clasamentul Grupei D

Citeşte şi EURO 2020 | CE VESTE! CÂȚI SUPORTERI VOR PUTEA FI PREZENȚI LA FINALA ȘI SEMIFINALELE DE PE WEMBLEY