EURO 2020 | Austria și Macedonia de Nord au făcut spectacol la primul meci pe Național Arena

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 13 iunie 2021, ora 20:53,
Național Arena. Foto: Profimedia

Naționala Austriei a învins reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 3-1, duminică seară, în primul meci disputat pe Arena Națională la EURO 2020. Partida a avut loc în cadrul Grupei C a Campionatului European de fotbal.

Înaintea partidei, suporterii nord-macedoneni au făcut spectacol.

Austria a fost echipa mai prezentă în joc și a deschis scorul în minutul 18. Lainer a fructificat o centrare a lui Sabitzer.

După gol, Lainer i-a dedicat reușita lui Christian Eriksen.

După doar patru minute, Kalajdzic a fost aproape să majorize diferența de pe tabelă.

Defensiva austriecilor a gafat, iar Pandev a profitat. Mijlocașul în vârstă de 37 de ani a egalat în minutul 29, spre bucuria fanilor nord-macedoneni prezenți pe Arena Națională. Pandev a marcat primul gol al Macedoniei de Nord la un turneu final al EURO.

Macedonia de Nord putea da lovitura în minutul 63. Nikolov, fostul jucător al Viitorului, a fost aproape de gol, dar a fost blocat de Bachmann.

Cum ocaziile se răzbună, Austria a înscris pentru 2-1, în minutul 78. Gregoritsch a fructificat pasa lui Alaba.

Arnautovic a stabilit scorul final cu un minut înainte de final. Astfel, Austria s-a impus în fața Macedoniei de Nord, cu 3-1. În aceeași grupă, Olanda și Ucraina se vor întâlni de la ora 22:00.

Cele două echipe:

Austria: Bachmann – Lainer, Dragovic (Lienhart ’46), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Gregoritsch ’58), Laimer (Baumgartlinger ’90), X. Schlager (Ilsanker ‘90+4), Alaba – Babitzer – Kalajdzic (Arnautovic ’59). Selecţioner: Franco Foda

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Nikolov (Bejtulai ’64), Ristovski, Velkovski, Musliu (Ristovski ’86), Aliosko – Bardi (Trickovski ’82), Ademi, Elmas – Pandev, Trajkovski (Kostadinov ’63). Selecţioner: Igor Angelovski

Meciul a fost arbitrat de suedezul Andreas Ekberg.

Arena Naţională va mai, găzdui la EURO 2020, meciurile Ucraina – Macedonia de Nord (joi, 17 iunie, ora 16.00) şi Ucraina – Austria (luni, 21 iunie, ora 19.00), dar și o partidă din optimile de finală, în 28 iunie, de la ora 22.00.