EURO 2020 | Cehia și Croația s-au anihilat reciproc! Schick, golgheterul turneului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 18 iunie 2021, ora 20:53,
Sursa foto: Profimedia Images

În primul meci din etapa a doua din Grupa D, Cehia și Croația au remizat, scor 1-1, pe „Hampden Park”, din Glasgow.

Golurile au fost marcate de Patrick Schick, în minutul 37, pentru cehi, respectiv de Ivan Perisic, în minutul 47, pentru croați.

Cehii au fost primii care au amenințat poarta lui Livakovic, prin Soucek și Schick. De partea cealaltă, Rebic și Perisic au replicat și ei, dar fără să fructifice șansele avute.

În minutul 37 a venit și faza care a dus la deschiderea scorului. Fundașul croaților, Lovren l-a lovit pe Schick cu cotul, iar centralul Carlos del Cerro Grande a arătat punctul cu var, după verificarea sistemului VAR. Același atacant a marcat și o dus-o pe naționala lui Zlatko Dalic în avantaj. Este cel de-al treilea gol reușit de atacantul lui Bayer Leverkusen la acest turneu final, fiind golgheter solitar.

Imediat după revenirea de la cabine, croații au reușit egalarea. O lovitură liberă de la mijlocul terenului a fost executată rapid, iar Perisic, angajat în adâncime, a șutat năprasnic și a marcat primul gol al vicecampionilor mondial la EURO 2020.

În minutele ce au urmat până la final, fiecare echipă a încercat să obțină victoria. Cehii, prin Jankto, care a șutat de la 25 de metri, fără rezultat, iar croații, prin Vlasic, care nici el nu a prins cadrul porții adverse.

În cele din urmă, cele două naționale au remizat, scor final 1-1, și așteaptă duelul britanic de la ora 22:00, dintre Anglia și Scoția, de pe Wembley, meci care va închide etapa a doua din Grupa D. Clasamentul arată în felul următor:

Echipele de start:

Croația: Livakovic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol – Modric, Kovacic – Perisic, Kramaric, Brekalo – Rebic; Rezerve: Kalinic, Sluga – Badelj, Bradaric, Brozovic, Caleta-Car, Ivanusec, Juranovic, Orsic, Pasalic, Petkovic, Vlasic; Selecționer: Zlatko Dalic

Cehia: Vaclik – Coufal, Kalas, Celustka, Boril – Holes, Soucek – Masopust, Darida, Jankto – Schick; Rezerve: Koubek, Mandous – Barak, Brabec, Hlozek, Kaderabek, Kral, Kramencik, Petkhart, Sevcik, Vydra, Zima; Selecționer: Jaroslav Silhavy