EURO 2020 | Danemarca a încercat, dar a și luat! Belgia, „diavoli” abia după pauză

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 iunie 2021, ora 20:55,
belgia de bruyne

Danemarca și Belgia s-au întâlnit în ultimul meci din etapa a doua a Grupei B. Belgienii s-au impus cu scorul de 2-1.

Pentru selecționata lui Kasper Hjulmand a marcat Yussuf Poulsen, în minutul 2, iar pentru cea a lui Roberto Martinez, Thorgan Hazard, fratele mai mic al celebrului Eden de la Real Madrid, în minutul 50, respectiv Kevin De Bruyne, în minutul 70.

Conform statisticilor OptaJoe, reușita jucătorului lui RB Leipzig a fost a doua cea mai rapidă din istoria EURO, după doar 99 de secunde. Recordul îi aparține rusului Dmitry Kirichecko, în partida cu Grecia, de la EURO 2004, care a marcat la doar 65 de secunde de la startul meciului.

Cu un așa start de partidă, Belgiei i-a fost greu să revină în joc. Prima repriză a fost controlată de campioana europeană din 1992, motivați parcă suplimentar de episodul dramatic prin care a trecut Eriksen, care a fost aplaudat la scenă deschisă în minutul 10.

În partea secundă, Roberto Martinez a mutat decisiv. Mertens a ieșit, iar în locul său a intrat Kevin De Bruyne, care a schimbat total fața jocului Belgiei până atunci.

În minutul 50, a pasat decisiv pentru reușita lui Thorgan Hazard, iar în minutul 70, i-a dus pe „Diavolii roșii” în avantaj, după o combinație cu Eden Hazard.

La reușita semnată de fotbalistul lui Manchester City, acesta nu s-a bucurat.

Imediat după ce s-a văzut condusă, Danemarca a mai forțat egalarea prin Braithwaite, cu două ocazii în câteva minute.

În cele din urmă, Belgia a câștigat cu 2-1 disputa de pe Parken Stadium și a preluat șefia grupei B, în timp ce Danemarca a rămas ultima, cu niciun punct după primele două etape.

Echipele de start Danemarca – Belgia:

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard, Maehle – Wass, Hojbjerg, Delaney – Poulsen, Damsgaard, Braithwaite; Rezerve: Lossl, Ronnow – Andersen, Skov, Skov Olsen, Dolberg, Jorgensen, Norgaard, Stryger, Wind, Cornelius, Jensen; Selecționer: Kasper Hjulmand

Belgia: Courtois – Alderweireld, Denayer, Vertonghen – Meunier, Tielemans, Dendoncker, T.Hazard – Mertens, Lukaku, Carrasco; Rezerve: Mignolet, Sels – Vermaelen, Boyata, Witsel, De Bruyne, E. Hazard, Benteke, Batshuayi, Trossard, Doku, Praet; Selecționer: Roberto Martinez