EURO 2020 | Elveția – Turcia, cu de toate! Shaqiri, one-man-show și goluri la vinclu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 iunie 2021, ora 20:51,
Sursa foto: Profimedia Images

Elveția a învins-o pe Turcia, scor 3-1, într-o partidă din cadrul ultimei etape din Grupa A, pe Olympic Stadium, din Baku.

În duelul pentru poziția a treia din grupă, marcatorii elveționilor au fost Xerdan Shaqiri, cu o ”dublă”, în minutele 26 și 68, și Haris Seferovic, în minutul 6, respectiv  Irfan Kahveci, în minutul 62, pentru naționala turcă.

Meciul a început abrupt. În minutul 4, Ayhan a șutat puternic, dar Sommer a intervenit. În celălalt careu, două minute mai târziu, a avut loc deschiderea scorului. Seferovic a finalizat superb, de la marginea careului, aproape de pe loc.

În minutul 26, a început recitalul lui Shaqiri, care a majorat diferența pe tabelă. De la marginea careului, în poziție centrală, fotbalistul lui Liverpool a șutat direct în vinclul porții lui Cakir.

Sommer a intervenit salvator la cele mai mari ocazii ale turcilor, irosite de fundașul Muldur, în minutele 16 și 43.

Condus cu 2-0 la pauză, Șenol Guneș nu a făcut nicio modificare în echipa sa. Totuși, turcii au reușit să reducă din diferență în minutul 62, atunci când Kahveci l-a surprins pe Sommer cu un șut din afara careului, excelent plasat, aproape de vinclu, după un assist al mijlocașului de la AC Milan, Calhanoglu.

Nemulțumiți de faptul că adversarii s-au apropiat la doar un gol distanță, în minutul 68, elevii ui Petkovic au reușit o fază colectivă de toată frumusețea, finalizată de același Shaqiri, după o pasă a lui Zuber.

În minutul 78, lovitura liberă a lui Granit Xhaka s-a dus direct în bară. În restul timpului rămas, Cengiz Under și Burak Yilmaz au mai amenințat poarta lui Sommer, dar fără să reușească să fructifice șansele avute.

În cele din urmă, Elveția s-a impus cu 3-1 în fața Turciei și speră în continuare la calificarea în optimi, de pe poziția a treia, dar așteaptă jocul rezultatelor din celelalte grupe.

De cealaltă parte, Turcia încheie un turneu final dezamăgitor, cu niciun punct obținut și cu un golaversaj rușinos, de 1-8. În celălalt meci din Grupa A, cu Hațegan la centru, Italia a învins Țara Galilor cu 1-0, dar ambele formații s-au calificat mai departe în competiție.