EURO 2020 | Italia a învins Țara Galilor, sub ochii lui Hațegan

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 20 iunie 2021, ora 20:51,
ITALIA – ȚARA GALILOR 1-0

Naționala Italiei a învins reprezentativa Țării Galilor, scor 1-0, duminică seara, în ultima etapă a Grupei A de la Campionatul European. Partida a fost arbitrată de Ovidiu Hațegan, iar din brigadă au mai făcut parte Radu Ghinguleac și Sebastian Gheorghe.

Italienii au început bine meciul disputat la Rom, având primele ocazii de gol. În minutul 24, Belotti a șutat puțin pe lângă poarta galezilor.

Cinci minute mai târziu, Chiesa a trimis din interiorul careului, Ampadu a respins, iar italienii au solicitat penalty. Hațegan a acordat doar corner.

Naționala Italiei a marcat în minutul 39. Matteo Pessina a deviat în poarta galezilor, o centrare din lovitură liberă a lui Verratti.

„Squadra Azzura” nu s-a mulțumit cu 1-0, iar în minutul 52 Bernardeschi a țintit stâlpul din dreapta lui Ward, cu un șut dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

În minutul 56, Hațegan i-a arătat direct cartonaș roșu galezului Ampadu, pentru un fault dur asupra lui Bernardeschi.

Italia a înregistrat cea de-a treia victorie consecutivă din tot atâtea meciuri, la EURO 2020. La rândul ei, Țara Galilor a încheiat grupa pe poziția secundă. Ambele echipe s-au calificat în optimile de finală ale Campionatului European. În celălalt meci al grupei, Elveția a învins Turcia cu 3-1.

Au evoluat echipele:

Italia: Donnarumma (Sirigu ’90) – Toloi, Bonucci (Acerbi ’46), Bastoni, Emerson – Pessina (Castrovili ’87), Jorginho (Cristante ’75), Verratti – Chiesa, Belotti, Bernardeschi (Raspadori ’75). Selecţioner: Roberto Mancini

Ţara Galilor: Ward – Gunter, Rodon, Ampadu – C. Roberts, Allen (Levitt ’86), Morrell (Moore ’60), N. Williams (Davies ’86) – Bale (Brooks ’86), Ramsey, James (Wilson ’74), Selecţioner: Rob Page

Clasament Grupa A: 1. Italia – 9 puncte, 2. Ţara Galilor – 4 puncte, 3. Elveţia – 4 puncte, 4. Turcia – niciun punct.

fotbalrealitateaitaliatara galilorcampionatul european1-0euro 2020