EURO 2020 | Franția – Elveția, spectacol pe Național Arena: șase goluri și penalty ratat. Învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 29 iunie 2021, ora 00:48,
FRANȚA – ELVEȚIA

Elveția s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins reprezentativa Franței, scor 3-3 după timpul regulamentar de joc și 5-4 la loviturile de departajare, luni seară, pe Arena Națională din București, în optimile competiției.

În sferturile de finală, Elveția va întâlni naționala Spaniei.

Franța a avut prima ocazie de gol în minutul 2. Varane a trimis cu capul peste poartă.

Elveția a deschis scorul în minutul 15. Seferovic a marcat cu o lovitură de cap de lângă Lenglet. Pasa decisivă i-a aparținut lui Zuber.

Mbappe a ieșit în evidență în minutul 23. Acesta a executat o lovitură liberă, mingea s-a lovit de zidul elvețienilor, mingea a revenit la el, dar a trimis pe lângă poartă.

Un suporter a intrat pe teren în minutul 37, iar partida a fost întreruptă până când acesta a fost înlăturat de pe teren. Bărbatul care a intrat pe teren purta un tricou al naționalei de fotbal a Republicii Moldova.

În minutul 54, Elveția a primit un penalty,  în urma unui fault comis de Zuber asupra lui Pavard. Lovitura de pedeapsă a fost dictată după consultarea VAR-ului. Ricardo Rodriguez a executat, dar Lloris a apărat. Acesta a apărat primul penalty pentru reprezentativa Franței, din 2012 încoace.

În loc să fie 2-0 pentru Elveția, a fost 1-1. În minutul 57, Mbappe și Benzema au făcut un un-doi, iar cel din urmă a egalat.

După un singur minut, Benzema a dus scorul la 2-1 pentru Franța, cu o lovitură de cap.

În minutul 75, Pogba a dus scorul la 3-1, cu un șut spectaculos, din afara careului.

În minutul 81, Seferovic a înscris al doilea său gol în acest meci, iar Elveția s-a apropiat la un singur gol de Franța.

În ultimul minut de joc, Gavranovic a restabilit egalitatea: 3-3, iar meciul a continuat în prelungiri.

Cele două echipe nu au marcat în cele două reprize de prelungire, astfel că învingătoarea s-a decis în urma loviturilor de departajare. Mbappe a fost singurul care a ratat, iar Elveția s-a calificat în sferturile de finală.

Kylian Mbappe. Foto: Profimedia

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram și Kimpembe. Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi.

Au evoluat următoarele echipe:

Franţa: Lloris  – Varane, Lenglet (Coman ’46 /Thuram ‘111), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (Sissoko ’87) – Benzema (Giroud ’93), Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi ’87)- Widmer (Mbabu ’74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht ’80) – Shaqiri (Gavranovic ’74), Embolo (Vargas ’80) – Seferovic (Schar ’97). Selecţioner: Vladimir Petkovic

elvetiabcuuresti3-2frantanationala renaeuro 2020campionatul europeaneuro 20202