EURO 2020 | ”It’s Coming Home”! Anglia, debut fericit în fața vicecampioanei mondiale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 iunie 2021, ora 17:51,
anglia croatia

Anglia a câștigat disputa cu Croația de pe Wembley, scor 1-0, în prima partidă din Grupa D de la EURO 2020.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Sterling, în minutul 57, după o fază superbă făcută de Kalvin Phillips.

Meciul a debutat abrupt. Foden, superstarul lui Manchester City, a lovit bara chiar în minutul 6. Phillips și-a încercat și el norocul două minute mai târziu. Vrsaljko a adus prima ocazie și pentru croați, în minutul 25. La cabine s-a intrat așa cum s-a ieșit, cu scor alb.

În repriza secundă, Anglia a început la fel de bine, doar că de data aceasta la prima mare situație de gol, elevii lui Southgate au împins mingea în plasă. În minutul 57, mijlocașul lui Leeds, Phillips, a tras de doi adversari, a trimis în careu către Sterling, care, din alunecare, a introdus balonul în poartă și a dus-o pe Anglia în avantaj.

În timpul care s-a mai scurs până la fluierul final al lui Daniele Orsato, Kane și Mount au mai risipit situații bune de a marca, în minutele 61 și 67.

În cele din urmă, Anglia a învins-0 la limită pe vicecampioana mondială și debutează cu dreptul în turneul final al Campionatului European din 2021, competiție pe care naționala britanică nu a câștigat-o niciodată.

În celălalt meci al grupei D, Scoția și Cehia se vor duela luni, pe 14 iunie, de la ora 16:00, pe ”Hampden Park” din Glasgow.

Echipele de start Anglia – Croația:

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Mings, Trippier – Phillips, Rice – Sterling, Mount, Foden – Kane; Rezerve: Henderson, Jonhstone, Shaw, Grealish, Henderson, Rashford, Coady, Calvert-Lewin, White, James, Saka, Bellingham; Selecționer: Gareth Southgate

Croația: Livakovic – Vrsaljko, Vida, Caleta-Car, Gvardiol – Kramaric, Modric, Brozovic, Kovacic, Perisic – Rebic; Rezerve: Kalinic, Sluga, Brekalo, Vlasic, Budimir, Pasalic, Skoric, Badelj, Petkovic, Juranovic, Bradaric, Ivanusec; Selecționer: Zlatko Dalic