EURO 2020 | Meci nebun la Sankt Petersburg! Polonia părăsește Euro după înfrângerea în fața Suediei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 23 iunie 2021, ora 20:56,
Suedia – Polonia 3-2

Suedezii au triumfat în grupa E după ce au bătut și Polonia cu 3-2 grație unui gol izbutit în al patrulea minut de prelungire de Claesson.

Suedezii au condus încă din startul  jocului disputat la Sankt Petersburg. Forsberg, omul care a adus victoria și în fața Slovaciei a înscris și acum.

Lewandowski ar fi putut aduce egalarea în minutul 19, dar a avut un ghinion teribil! Mingea trimisă de el a lovit de două ori mingea în aceeași fază!

Polonezii au continuat ofensiva și după pauză, însă de marcat au făcut-o tot nordicii. Forsberg a reușit dubla în minutul 59.

Lewandowski a replicat imediat cu o bijuterie de gol, iar Balonul de Aur le-a dat speranțe alor săi pe final după ce a reușit dubla.

Eforturile leșilor au fost în zadar până la urmă. Ba mai mult, rezerva Claesson a dat lovitura în al patrulea mint de prelungiri și succesul cu 3-2 i-a făcut pe „galbeni” să evite vicecampioana mondială, Croația, în optimile de finală.

Echipa lui Jan Andersson a fost urmată în clasament de Spania. Slovacia de pe locul 3 cu cel mai slab punctaj și Polonia au fost eliminate.

Iată și fotbaliștii care s-au înfruntat în această seară pe arena Krestovsky:

Suedia: Olsen – Lustig (Krafth ’68), Lindelof, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, K. Olsson, Forsberg (Claesson ’78) – Quaison, Isak (Berg ’68). Selecţioner Jan Andersson;

Polonia: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Krychowiak (Placheta ’78), Klich (Kozlowski 73) – Jozwiak (Swierczok ’61), Swiderski, Zielinski, Puchacz (Frankowski ’46) – Lewandowski. Selecţioner Paulo Sousa.