EURO 2020 | „Furia Roja” s-a dezlănțuit în al treilea meci din grupă! Spaniolii au făcut scor cu Slovacia și merg în optimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 23 iunie 2021, ora 20:55,
Spania – Slovacia 5-0

După două remize dezamăgitoare cu Suedia și Polonia, Armada lui Luis Enrique a dat de pământ cu Slovacia, pe care a bătut-o cu 5-0.

Slovacii nu au existat în prima repriză la Sevilla. Portarul Dubravka a fost înger și demon pentru reprezentativa țării sale. Mai întâi a apărat penaltyul bătut de Morata, al doilea ratat de spanioli la acest Euro, după ce Gerard Moreno a irosit o lovitură de la 11m în partida cu Polonia.

Apoi, goalkeeperul lui Newcastle a fost autorul unui autogol de cascadorii râsului după o jumătate de oră de joc.

Iar pe final de repriză,  Laporte a dublat avantajul trupei pregătite de Luis Enrique la o nouă ezitare a portarului slovac.

Iar Spania s-a dezlănțuit după pauză în fața unei echipe căzute. Și s-a impus în final cu 5-0, diferența mare de scor elimindându-i practic pe slovaci de la actuala ediție a CE deși Skriniar & Co au terminat pe poziția a treia în grupă. Astfel, ucrainienii pot deschide șampania pentru că acest rezultat i-a dus în faza eliminatorie a competiției.