EURO 2020 | Olanda, necruțătoare cu Austria, la Amsterdam

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 17 iunie 2021, ora 23:53,
olanda-profimedia-0616275316

Naționala de fotbal a Olandei a învins reprezentativa Austriei, scor 2-0, joi seară, la Amsterdam, într-un meci din cadrul Grupei C de la EURO 2020.

Olandezii au început perfect partida, iar în minutul 9 centralul a dictat penalty, după ce a consultat VAR-ul. Alaba a avut o intervenție târzie la Dumfries. Depay a transformat lovitura de pedeapsă.

Olanda a continuat să atace, iar în minutul 24 Depay a trimis puțin pe lângă vinclu.

În minutul 40, același Depay a ratat o ocazie rarisimă. “Portocala mecanică” a continuat să atace și după pauză, iar în minutul 61 Blind și De Ligt nu l-au putut învinge pe portarul Austriei.

Golul a venit cinci minute mai târziu, când Malen i-a pasat perfect lui Dumfries, care a înscris pentru 2-0.

Austria a replicat în minutul 71, prin Kalajdzic, dar fără efect pe tabela de marcaj. În urma acestei victorii, Olanda s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European.

Olanda e prima în Grupa C, cu 6 puncte, urmată de Ucraina cu 3 puncte, la egalitate cu Austria. Macedonia de Nord nu a obținut niciun punct.

Au evoluat echipele:

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Ake ’64), van Aanholt (Vijnaldt ’65) – De Roon (Gravenbergh ’74), Wijnaldum, F. De Jong – Weghorst (Malen ’64), Depay (L. De Jong ’82). Antrenor: Frank de Boer;

Austria: Bachmann – Lainer (Grillitsch ’62), Dragovic (Lienhart ’84), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Lazaro ’70), X. Schlager (Onisiwo ’84), Laimer, D. Alaba – Gregoritsch (Kalajdzic ’71), Sabitzer. Antrenor: Franco Foda.

Joi, pe Național Arena, tot în Grupa C, Ucraina a învins Macedonia de Nord cu 2-1.